منشور اخلاقي

منشور اخلاقی صندوق قرض الحسنه خانوادگی شهدای نریمانی

با تأسی به تعالیم انسان ساز اسلام که حکم لا اله الا الله را جاری نموده و با الـهام از آیات قرآن کریـم، منـشور اخلاقی

صندوق قرض الحسنه خانوادگی شهدای نریمانی

  در سال ۱۳۸۲ به همت والای آقای محمد نریمانی  تشکیل گردیده به شرح ذیل اعلام می گردد.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الدار ([فرشتگان می گویند]سلام و تحیت بر شما باد که صبر پیشه کرده اید … ) (رعد ۲۴)

۱ – هدف صندوق، همانا انجام وظیفه و رضایتمندی خالق یکتاست. پیام آیه شریفه «لایکلف الله نفسا الا وسعها… (بقره ۲۸۶)»

۲ – از آیه شریفه « ان الله یامر بالعدل و الاحسان و ایتاء ذی القربی… (نحل ۹۰) » مهمترین انگیزه تداوم صندوق صله رحم و در ادامه اخوت و همدلی برگزیده شده در نتیجه، رعایت احترام و حفظ شئونات بزرگان خانواده و از طرفی ارزش نهادن به شخصیت جوانان، از بدیهیات صندوق محسوب و این آموزه اسلام در گردهمآیی های سالیانه در اوج خود تجلی می یابد.

۳ – مشاوران و راهنمایان صندوق که همانا بزرگان و پیشکسوتان فامیل هستند، مادامی که وظیفه اسلامی ایشان اجازه می دهد هدایت، ارشاد و انسجام خانوادگی صندوق را بر عهده دارند و از این طریق خادمان صندوق را هدایت می کنند.

۴ – آیه شریفه « من ذا الذی یقرض الله قرضا حسنا …. (بقره ۲۴۵) » وظیفه تک تک اعضاء را در رابطه با صندوق مشخص نموده که حاصل آن همبستگی هر چه محکم تر و استوار تر خانواده های منسوب به خاندان نريماني می باشد.

۵ – فلسفه و حکمت قناعت به عنوان یکی از تاکیدات اسلام، در حالی معنادار می شود که اعضاء صندوق قادرند با حداقل اندوخته های خود، حداکثر چالش های مادی بوجود آمده توسط خود را پر نمایند. علاوه بر آن اعضاء فرهیخته صندوق سعی دارند فرهنگ قناعت را تا جایی گسترش دهند که غیر اعضاء را هم در بر گیرد.

۶ – اعضاء و خانواده هایی که مصداق بارز آیه شریفه « … فیضاعفه له اضعافا کثیرا …. (بقره ۲۴۵) » هستند در این صندوق، سرمایه های ناچیز دنیوی و از دست رفته خود را به سرمایه های کلان اٌخروی و ماندگار تبدیل کرده و حاضر نیستند در این رابطه گامی در جهت منافع مادی و شخصی خود بردارند.

۷ – آیه شریفه « … ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم (سوره محمد(ص) ۷) » تکلیف اعضاء صندوق را روشن کرده و هر یک از اعضاء وظیفه خود می داند تا میراث بانی و بنیانگذاران آن را در طول زمان، سینه به سینه و نسل به نسل به امانت بسپارند.

۸– و یفعل الله ما یشاء (ابراهیم ۲۷ ). تا نباشد میل حق برگی نیفتد از درخت (و ما تسقط من ورقه الا یعلمها -انعام ۵۹). انا لله و انا الیه راجعون (بقره ۱۵۶)